top of page

1.Система холодного водопостачання пасажирського вагону.

1.1.Призначення

Screenshot_9.png

Система холодного водопостачання у вагони  призначена для забезпечення пасажирів питною водою, а також для задоволення їх побутових потреб,   поповнення системи опалювання водою на шляху прямування поїзда. В експлуатації є суцільнометалеві пасажирські вагони з пристроями для постачання лише холодною водою, холодною і гарячою водою, а також обладнанні вагони установками для охолоджування питної води. Об’єм системи складає близько 1000 літрів Мінімальний запас води в системі водопостачання визначається із середніх витрат на одного пасажира з існуючих норм – 20л. на сутки. Постачання вагонів водою виробляється від водорозбірних колонок в  пунктах формування і обороту потягів, а також під час шляху прямування на проміжних станціях із розрахунку поповнення баків в середньому не рідше двох разів в сутки(12год.). Постачання води у вагон проходить тільки через нижні водоналивні труби. В холодний період року вода в наливних трубах використовується лише гаряча, вода в системі опалення головки. Вода в наливних трубах закриті кожухами, які захищають їх від забруднення. Для оберігання від замерзання водоналивних труб, існує спеціальне обладнання це обігрівальні пристрої . Обігрівання відбувається за допомогою гарячої води від системи опалення або електричним током.

Недивлячись на різне конструктивне виконання, принципове обладнання систем водопостачання всіх типів практично однакове.

1.2.Будова, принцип дії

 Система водопостачання включає:

- баки для зберігання запасу води, розташовані з двох боків у верхній частині вагону;

-розвідні трубопроводи,  спускові вентилі і крани. Заправка водою (її надходження в баки) здійснюється знизу вагону через заправні патрубки, які в зимовий час відігріваються гарячою водою із системи опалювання;

- вістова труба, що не допускає переповнення баків водою при невчасному припиненні наливання води. З баків зберігання вода самопливом поступає до умивальників, унітазів, кип'ятильнику і у водо нагрівну  систему; система опалювання наповнюється за допомогою насоса;

- великий бак;

- малий бак;

- запасний бак.

Screenshot_2.png

Мережа водопостачання міжобласного вагону споруди заводу ПНР складається з двох баків  по 275 л, встановлених над стелею з не котлового кінця вагону, і одного баку  об’ємом 80л в туалеті котельного кінця, розвідних трубопроводів,

разобщительних і спускових вентилій і кранів. До мережі водопостачання підключені пристрої для постачання питною водою: кіп’ятильник, водоохолоджувач, піддон для миття посуду і запасний бак в котловому відділенні.

  На сьогоднішній час всі вагони дальнього шляху прямування обладнанні спеціальними бойлерними спорудженнями, які живляться і літній період гарячою водою, вода поступає і туалети і службові приміщення. В період опалювального сезону підігрів води для системи гарячого водозабезпечення здійснюється від котла опалення вагона за допомогою спеціального змійовика.

Водозабезпечення некупейних вагонів типу ЦМВО-66Водозабезпечення некупейних вагонів типу ЦМВО-66

В системі є :

- великий і малий бак для холодної води;

- бак для гарячої води;

- водонагрівна плита;

- кип'ятильник;

- водоохолоджувач;

- мережа трубопроводів холодного і гарячого водопостачання з арматурою

Screenshot_3.png

Великий бак об’ємом 850л розташований над стелею туалету некотлового кінця вагону, малий бак об’ємом 80л – над стелею туалету котлового кінця. На малому баку встановлена труба виходу повітря і водомірне скло для перевірки рівня води в баках. Передбаченні також зливні крани, а під баками встановленні піддони, які мають злив під вагони. Наповнення системи водою здійснюється знизу з- під вагону, через наливні патрубки. При заповненні системи водою повинні бути відкриті вентилі і крани 61- 91, для підключення холодної води до унітазів 64-65, крани водомірного скла 68, кран випуску повітря 69-83, підключення холодної води до умивальників 71, підключення холодної води до бойлерної 80, підключення магістралі 94-101 наливних труб. Всі інші крани повинні бути закриті. Наливання води в систему  при заповненні повинно здійснюватись під час загорання сигнальної лампи, яка сигналізує про закінчення наливання води і розташування біля головної головки. Показником наповнення система є поява води із вестової і протилежної наливної труби. Після наповнення системи і наповнення крана 94-101 необхідно його закрити.  Вразі виходу головки із ладу обігрівачів, систему можна заповнити через резервну головку яка знаходиться в котельному відділенні над запасним водяним баком і не підлягає заповненню. Система в цьому випадку здійснюється за допомогою інвентарного шлангу довжиною 4м. Для підготовки системи заповнення необхідно закрити кран 68, а відкрити крани наливних труб 94-101, від’єднати одну із головок інвентарного шлангу з резервною наливною головкою 70 протилежний кінець шлангу з головкою перед заповненням системи виводять на зовні через відкриті тамборні двері, для під’єднання до наливного шлангу водозбірної колонки. Після від з’єднання шлангів вентель 70 необхідно відкрити. Під час заповнення системи необхідно слідкувати, щоб не було протікання з’єднання резервної головки і шлангу. За спостереженням заповнення баку відкривають кран водомірного скла 64-65, а в момент заповнення визначають при появі води під вагоном із вестової труби від вагонного баку.

Після заповнення великого бака необхідно закрити вентиль, припинити подачу води із водозбірної колонки, потім від'єднати наливний шланг від інвентарного

і останній від резервної наливної головки. Після закінчення заправки необхідно відкрити вентиль. Положення решту арматури системи при користуванні резервною головкою таке ж, як у випадку заправки системи з-під вагона через наливні головки.

Злив води із системи водопостачання. При повному зливі води із системи потрібно відкрити всі вентилі і крани, при цьому воду з кип'ятильника злити відповідно до вказівок технічного опису та інструкції з експлуатації кип'ятильника безперервної дії. При зливі води з баків необхідно до кранів підключити шланги і зливати воду в унітази.

     

  У разі припинення отоплення котла при мінусових температурах зовнішнього повітря воду із системи водопостачання необхідно повністю злити до зливу води із системи опалення.

Робота системи водопостачання. Для забезпечення водорозбору із системи холодного водопостачання повинні бути відкриті вентилі. Холодне водопостачання має постійний режим незалежно від сезону. При підтіканні води через гумову прокладку (при усадці гуми і ослабленні болтового кріплення кришки бака) необхідно своєчасно проводити підтяжку болтів.

Злив води із системи водопостачання. При зливі води з системи потрібно відкрити всі вентилі і крани і злити воду з кип'ятильника.

Для зливу води з наливних труб необхідно поворотом штовхачів зворотних клапанів за допомогою тригранного вагонного ключа підняти зворотні клапани. Через наливні головки 96 і 99 відбудеться злив води з простору над зворотними клапанами. При зливі води із системи вершина тригранного штовхача має бути спрямована вниз.

Для зливу води з кип'ятильника необхідно триходовий кран встановити в положення «Зачинено», а кран для спуску води і водопробний кран відкрити і зняти склянку водоотстійніка (послабивши гайку і відкинувши натяжну скобу).

    При зливі води з баків необхідно до кранів підключити шланги і злив здійснювати в унітази. Частковий злив води з системи водопостачання здійснюється через крани-змішувачі та унітази.

     У разі припинення топки котла при мінусових температурах зовнішнього повітря воду із системи водопостачання необхідно повністю злити до зливу води із системи опалення.

      Заповнення системи водопостачання водою. При температурі повітря нижче 0 ° С заповнювати систему слід після витримки вагона в опалювальному приміщенні не менше доби або після заправки системи опалення та нагрівання повітря у вагоні до температури не нижче 12 ° С.

 1.3. Експлуатація

 Незважаючи на деякі конструктивні відмінності систем холодного і гарячого водопостачання, правила їх експлуатації для всіх типів вагонів єдині. Контроль за справним станом систем водопостачання цілком покладено на провідника. Взимку необхідно уважно стежити за справністю обігрівальних наливних труб і постійною циркуляцією в них гарячої води. Під час заповнення системи водою від стаціонарного джерела слід контролювати наповнення баків. У косому коридорі кожного вагона вивішується схема положення кранів і вентилів при кожній операції системи водопостачання. У книгах службових розкладів кожного поїзда наведено перелік станцій, на яких проводиться заправка водою.

При підготовці в рейс провідник повинен перевірити технічний стан системи водопостачання вагона. При цьому особливу увагу слід звернути на те, чи немає течі води з арматури, на справність кранів і кранів-змішувачів умивальних чаш і мийки, промивних клапанів унітазів, зливних труб, кранів наливних труб, захисних кожухів головок водоналивних труб. Залежно від типу вагона по водомірному склі, водопробним кранам, манометром, світлової сигналізації визначають, чи повністю заправлена система водою. В опалювальний період року перевіряють справність обігрівачів головок водоналивних труб.

Під час шляху проходження необхідно також періодично контролювати кількість води в системі, стежити за відсутністю течі води з арматури і засмічення зливних труб. По термометру бойлера систематично перевіряється температура води в системі гарячого водопостачання.

 Після прибуття поїзда на станцію постачання водою провідник вмикає на розподільчому щиті в службовому відділенні сигналізацію наливу води. Під час наливу води провідник спільно із заправником водою зобов'язаний спостерігати за приладами і зазначеної вище сигналізації за рівнем води, не допускаючи переповнення баків, при якому вода через вістову трубу виливається на колії. Система наповнюється водою через нижні водоналивні труби.

У зимовий період перед прибуттям на станцію постачання водою за 10 ... 40 хв, в залежності від температури зовнішнього повітря, включають електричні обігрівачі, відкривають роз'єднюючі крани водоналивних труб. Після наливу води обігрівачі відключають і роз'єднюючі крани перекривають. У сильні морози можуть замерзнути унітази і зливні труби умивальних чаш. Щоб уникнути цього необхідно періодично промивати унітази гарячою водою з мережі опалення. Обігрів зливних труб (якщо немає електрообігріву) проводиться шляхом промивання їх гарячою водою через воронку під умивальними чашами.

Заправку системи водопостачання при мінусових температурах зовнішнього повітря роблять після заправки системи опалення та нагрівання повітря у вагоні до температури не нижче 12 ° С.

bottom of page